CyberPower PDU15B8R Basic PDU, 100-125V, 15A (Derated to 12A), 8 Outlets, 1U Rackmount
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
20
quantity
Product details
Category
The CyberPower PDU15B8R, an 8-outlet (rear) rackmount basic power distribution unit (PDU), provides 100 – 125 V 15A output. It distributes power to 8 NEMA 5-15R receptacles from a single NEMA 5-15P input with unfiltered electrical pass-through. Designed for datacenters and other electrically demanding applications, the PDU15B8R has rugged, industrial-grade metal housing and a 15-foot AC power cord. It can be mounted either horizontally or vertically, includes a cord retention tray, and is ETL/RoHS certified. A limited lifetime warranty covers defects in materials and workmanship in the product under normal use and conditions.
  • 100 - 125V/15A (Derated to 12A) Basic Power Distribution Unit (PDU) delivers reliable AC power to servers, equipment, and network/telecom devices
  • 1U RACKMOUNT: Rugged industrial-grade metal housing, horizontal and vertical mounting brackets
  • LIMITED LIFETIME WARRANTY
UPC 649532901005
Brand CyberPower
Color Black
Voltage 125 Volts
Wattage 1875 watts
Amperage 15 Amps
Form Factor PDU
Item Weight 3.4 Pounds
Manufacturer CyberPower Systems
Model Number PDU15B8R
Input Voltage 120 Volts (AC)
Maximum Power 1875 Watts
Connector Type NEMA
Output Voltage 120 Volts
Output Wattage 1875 Watts
Frequency Range 50 Hz – 60 Hz
Item Dimensions 2 x 18 x 2 inches
Mfr Part Number PDU15B8R
Power Plug Type Type B - 3 pin (North American)